GHSA second-round football pairings

Article and photos courtesy of the Atlanta Journal-Constitution –> Original Article Here

Georgia high school football playoffs enter the second round this week, starting Friday, Nov. 18

Championship games will be at the Georgia Dome on Dec. 9 and Dec. 10.

Class AAAAAAA

R6 #2 Peachtree Ridge at R4 #1 Roswell

R3 #2 North Cobb at R5 #1 Lambert

R8 #2 South Gwinnett at R2 #1 Westlake

R1 #2 Lowndes at R7 #1 Norcross

R4 #3 Woodstock at R8 #1 Grayson

R7 #2 Brookwood at R1 #1 Colquitt County

R4 #2 Cherokee at R6 #1 Mill Creek

R7 #3 Parkview at R3 #1 McEachern

Class AAAAAA

R6 #2 Harrison at R4 #1 Tucker

R1 #3 Lee County at R5 #1 Mays

R6 #3 Allatoona at R2 #1 Glynn Academy

R5 #4 Langston Hughes at R1 #2 Northside-Warner Robins

R4 #3 Stephenson at R8 #1 Dacula

R5 #3 Northgate at R1 #1 Valdosta

R4 #2 Lovejoy at R6 #1 Dalton

R5 #2 Alexander at R1 #4 Coffee

Class AAAAA

R8 #3 Clarke Central at R4 #1 Stockbridge

R3 #2 Griffin at R5 #1 Arabia Mountain

R8 #2 Loganville at R2 #1 Ware County

R1 #2 Bainbridge at R7 #1 Rome

R4 #3 Jones County at R8 #1 Buford

R7 #2 Carrollton at R1 #1 Thomas County Central

R4 #2 Woodland-Stockbridge at R6 #1 Grady

R7 #3 Kell at R3 #1 Starr’s Mill

Class AAAA

R6 #2 Northwest-Whitfield at R4 #1 Woodward Academy

R3 #2 Burke County at R5 #1 Cartersville

R6 #3 Heritage-Catoosa at R2 #1 Mary Persons

R1 #2 Carver-Columbus at R7 #1 Blessed Trinity

R2 #2 West Laurens at R8 #1 Jefferson

R5 #3 Sandy Creek at R1 #1 Cairo

R2 #3 Spalding at R6 #1 Ridgeland

R7 #3 West Hall at R3 #1 Thomson

Class AAA

R8 #3 Jackson at R4 #1 Peach County

R1 #3 Cook at R5 #1 Westminster

R6 #3 Sonoraville at R2 #1 Liberty County

R1 #2 Worth County at R7 #1 Greater Atlanta Christian

R6 #4 Murray County at R4 #3 Westside-Macon

R5 #3 Lovett at R1 #1 Crisp County

R4 #2 Jackson at R6 #1 Calhoun

R5 #2 Cedar Grove winner at R3 #1 Jenkins

Class AA

R8 #3 Elbert County at R4 #1 Screven County

R1 #3 Brooks County at R5 #1 Callaway

R8 #2 Banks County at R2 #1 Benedictine

R3 #3 Dodge County at R7 #1 Pepperell

R2 #2 Vidalia at R8 #1 Rabun County

R7 #2 Rockmart at R1 #1 Fitzgerald

R4 #2 Jefferson County at R6 #1 Hapeville Charter

R7 #3 Chattooga at R3 #1 Washington County

Class A Public

#9 Twiggs County at #8 Manchester

#17 Turner County at #1 Macon County

#21 Irwin County at #5 Mt. Zion

#13 Miller County at #4 Emanuel County Institute

#10 Taylor County at #7 Commerce

#15 Mitchell County at #2 Clinch County

#11 Lincoln County at #6 McIntosh County

#14 Greene County at #3 Pelham

Class A Private

#9 Pinecrest Academy at #8 Wesleyan

#17 First Presbyterian Day at #1 Eagle’s Landing Christian

#12 Stratford Academy at #5 Tattnall Square

#13 Savannah Christian at #4 Calvary Day

#10 Darlington at #7 Landmark Christian

#18 Mt. Pisgah at #2 Prince Avenue Christian

#11 Athens Academy at #6 Mt. Paran

#14 George Walton Academy at #3 Fellowship Christian


View Comments 0
1 comments
+ Follow
Post comment
Link
Sportsnutx2

Sportsnutx25pts

Eleven Southern Crescent teams represented here. Good luck to them all.

There are no comments yet. Be the first to post your thoughts. Sign in or register.


No Replies to "GHSA second-round football pairings"


    Got something to say?