First-round matchups for state tournament taking shape

Article and photos courtesy of the Atlanta Journal-Constitution –> Original Article Here

Scheme basketball game on sheet of paper with basketball on woodClass AAAAAA regions 1, 2 and 3 completed their region basketball tournaments Friday with championship and third-place games, and the other five regions will wrap up on Saturday.

Here’s are the teams that have qualified for the state tournament, with seedings for state listed as they become available (they will be updated Saturday evening). Below that list are the pairings for the first round of the state tournament, which also will be updated Saturday night.

Region 1

Boys: #1 Lee County, #2 Northside-Warner Robins, #3 Coffee, #4 Valdosta

Girls: #1 Northside-Warner Robins, #2 Valdosta, #3 Houston County, #4 Coffee

Region 2

Boys: #1 Brunswick, #2 Effingham County, #3 Richmond Hill, #4 Glynn Academy

Girls: #1 Brunswick, #2 Glynn Academy, #3 Richmond Hill, #4 Bradwell Institute

Region 3

Boys: #1 Lakeside-Evans, #2 Heritage-Conyers, #3 Greenbrier, #4 Alcovy

Girls: #1 Grovetown, #2 Heritage-Conyers, #3 Evans, #4 Greenbrier

Region 4

Boys: Jonesboro, Stephenson, #3 Tucker, #4 Forest Park

Girls: #1 Tucker, #2 Lovejoy, #3 Jonesboro, #4 Stephenson

Region 5

Boys: South Paulding, Hughes, Mays, Tri-Cities

Girls: Douglas County, New Manchester, #3 Mays, #4 South Paulding

Region 6

Boys: Allatoona, South Cobb, #3 Osborne, #4 Creekview

Girls: Harrison, Creekview, #3 River Ridge, #4 Sequoyah

Region 7

Boys: Dunwoody, Pope, #3 Alpharetta, #4 Cambridge

Girls: Northview, Chattahoochee, Alpharetta, Pope

Region 8

Boys: Gainesville, Dacula, #3 Lanier, #4 Winder-Barrow

Girls: Winder-Barrow, Gainesville, #3 Dacula, #4 Habersham Central

First-round state tournament pairings:

Boys

(R8 #3) Lanier at (R6 #2)

(R2 #4) Glynn Academy at (R4 #1)

(R1 #3) Coffee at (R3 #2) Heritage-Conyers

(R7 #4) Cambridge at (R5 #1)

(R6 #3) Osborne at (R8 #2)

(R4 #4) Forest Park at (R2 #1) Brunswick

(R3 #3) Greenbrier at (R1 #2) Northside-Warner Robins

(R5 #4) at (R7 #1)

(R4 #3) Tucker at (R2 #2) Effingham County

(R6 #4) Creekview at (R8 #1)

(R5 #3) at (R7 #2)

(R3 #4) Alcovy at (R1 #1) Lee County

(R2 #3) Richmond Hill at (R4 #2)

(R8 #4) Winder-Barrow at (R6 #1)

(R7 #3) Alpharetta at (R5 #2)

(R1 #4) Valdosta at (R3 #1) Lakeside-Evans

Girls

(R8 #3) Dacula at (R6 #2)

(R2 #4) Bradwell Institute at (R4 #1) Tucker

(R1 #3) Houston County at (R3 #2) Heritage-Conyers

(R7 #4) at (R5 #1)

(R6 #3) River Ridge at (R8 #2)

(R4 #4) Stephenson at (R2 #1) Brunswick

(R3 #3) Evans at (R1 #2) Valdosta

(R5 #4) South Paulding at (R7 #1)

(R4 #3) Jonesboro at (R2 #2) Glynn Academy

(R6 #4) Sequoyah at (R8 #1)

(R5 #3) Mays at (R7 #2)

(R3 #4) Greenbrier at (R1 #1) Northside-Warner Robins

(R2 #3) Richmond Hill at (R4 #2) Lovejoy

(R8 #4) Habersham Central at (R6 #1)

(R7 #3) at (R5 #2)

(R1 #4) Coffee at (R3 #1) Grovetown


View Comments 0
0 comments
+ Follow
Post comment
Link

There are no comments yet. Be the first to post your thoughts. Sign in or register.


No Replies to "First-round matchups for state tournament taking shape"


    Got something to say?