Class AAAAA blog: GHSA Tournament Schedule

Article and photos courtesy of the Atlanta Journal-Constitution –> Original Article Here

The first round of the 2019 GHSA boys state basketball tournament begin Friday, Feb. 15. The Class AAAAA championship game will be decided Friday, March 8 at the Macon Centerplex.

More:Updated brackets

Class AAAAA Boys

First Round (Feb. 15-16)

R4#3 Dutchtown at R1#2 Veterans

R3#4 Whitewater at R2#1 Wayne County

R6#3 Jackson-Atlanta at R7#2 Villa Rica

R5#4 Miller Grove at R8#1 Buford

R1#3 Harris County at R4#2 Woodland-Stockbridge

R2#4 Ware County at R3#1 Jonesboro

R7#3 Carrollton at R6#2 Banneker

R8#4 Clarke Central at R5#1 Southwest DeKalb

R2#3 New Hampstead at R3#2 Fayette County

R1#4 Bainbridge at R4#1 Eagle’s Landing

R5#3 Columbia at R8#2 Cedar Shoals

R6#4 Lithia Springs at R7#1 Kell

R3#3 Starr’s Mill at R2#2 Statesboro

R4#4 Union Grove at R1#1 Warner Robins

R8#3 Loganville at R5#2 Lithonia

R7#4 Rome at R6#1 Riverwood

Second Round (Feb. 20-21)

R4#3 Dutchtown/R1#2 Veterans winner vs. R3#4 Whitewater/R2#1 Wayne County winner

R6#3 Jackson-Atlanta/R7#2 Villa Rica winner vs. R5#4 Miller Grove/R8#1 Buford winner

R1#3 Harris County/R4#2 Woodland-Stockbridge winner vs. R2#4 Ware County/R3#1 Jonesboro winner

R7#3 Carrollton/R6#2 Banneker winner vs. R8#4 Clarke Central/R5#1 Southwest DeKalb winner

R2#3 New Hampstead/R3#2 Fayette County winner vs. R1#4 Bainbridge/R4#1 Eagle’s Landing winner

R5#3 Columbia/R8#2 Cedar Shoals winner vs. R6#4 Lithia Springs/R7#1 Kell winner

R3#3 Starr’s Mill/R2#2 Statesboro winner vs. R4#4 Union Grove/R1#1 Warner Robins winner

R8#3 Loganville/R5#2 Lithonia winner vs. R7#4 Rome/R6#1 Riverwood winner

Quarterfinals (Feb. 26-27)

Semifinals (March 2 at Columbus State)

Finals (March 8 at Macon Centreplex)

Class AAAAA Girls

The first round of the 2019 GHSA girls state basketball tournament begin Friday, Feb. 15. The Class AAAAA championship game will be decided Friday, March 8 at the Macon Centerplex.

More:Updated brackets

First Round (Feb. 15-16)

R4#3 Locust Grove at R1#2 Veterans

R3#4 McIntosh at R2#1 Statesboro

R6#3 Decatur at R7#2 Carrollton

R5#4 Chamblee at R8#1 Buford

R1#3 Bainbridge at R4#2 Jones County

R2#4 South Effingham at R3#1 Griffin

R7#3 Rome at R6#2 Jackson-Atlanta

R8#4 Cedar Shoals at R5#1 Southwest DeKalb

R2#3 Ware County at R3#2 Starr’s Mill

R1#4 Warner Robins at R4#1 Eagle’s Landing

R5#3 Arabia Mountain at R8#2 Clarke Central

R6#4 Lithia Springs at R7#1 Villa Rica

R3#3 Fayette County at R2#2 Wayne County

R4#4 Woodland-Stockbridge at R1#1 Harris County

R8#3 Loganville at R5#2 Columbia

R7#4 Cass at R6#1 Riverwood

Second Round (Feb. 20-21)

R4#3 Locust Grove/R1#2 Veterans winner vs. R3#4 McIntosh/R2#1 Statesboro winner

R6#3 Decatur/R7#2 Carrollton winner vs. R5#4 Chamblee/R8#1 Buford winner

R1#3 Bainbridge/R4#2 Jones County winner vs. R2#4 South Effingham/R3#1 Griffin winner

R7#3 Rome/R6#2 Jackson-Atlanta winner vs. R8#4 Cedar Shoals/R5#1 Southwest DeKalb winner

R2#3 Ware County/R3#2 Starr’s Mill winner vs. R1#4 Warner Robins/R4#1 Eagle’s Landing winner

R5#3 Arabia Mountain/R8#2 Clarke Central winner vs. R6#4 Lithia Springs/R7#1 Villa Rica winner

R3#3 Fayette County/R2#2 Wayne County winner vs. R4#4 Woodland-Stockbridge/R1#1 Harris County winner

R8#3 Loganville/R5#2 Columbia winner vs. R7#4 Cass/R6#1 Riverwood winner

Quarterfinals (Feb. 26-27)

Semifinals (March 2 at Columbus State)

Finals (March 8 at Macon Centreplex)