Class AAA blog: GHSA Tournament schedule

Article and photos courtesy of the Atlanta Journal-Constitution –> Original Article Here

The first round of the 2019 GHSA boys state basketball tournament begin Friday, Feb. 15. The Class AAA championship game will be decided Friday, March 7 at the Macon Centerplex.

More:Updated brackets

Class AAA Boys

First Round (Feb. 15-16)

R4 #3 Jackson at R1 #2 Worth County

R3 #4 Groves at R2 #1 Tattnall County

R6 #3 Coahulla Creek at R7 #2 Greater Atlanta Christian

R5 #4 Redan at R8 #1 Morgan County

R1 #3 Cook County at R4 #2 Westside-Macon

R2 #4 Long County at R3 #1 Windsor Forest

R7 #3 East Hall at R6 #2 Calhoun

R8 #4 Monroe Area at R5 #1 Cedar Grove

R2 #3 Brantley County at R3 #2 Beach

At Large Franklin County at R4 #1 Central-Macon

R5 #3 Westminster at R8 #2 Jefferson

R6 #4 Ringgold at R7 #1 Dawson County

R3 #3 Johnson-Savannah at R2 #3 Liberty County

R4 #4 Kendrick at R1 #1 Crisp County

R8 #3 Hart County at R5 #2 Pace Academy

R7 #4 Lumpkin County at R6 #1 North Murray

Second round (Feb. 20-21)

R4 #3 Jackson/R1 #2 Worth County winner vs. R3 #4 Groves/R2 #1 Tattnall County winner

R6 #3 Coahulla Creek/R7 #2 Greater Atlanta Christian winner vs. R5 #4 Redan/R8 #1 Morgan County winner

R1 #3 Cook County/R4 #2 Westside-Macon winner vs. R2 #4 Long County/R3 #1 Windsor Forest winner

R7 #3 East Hall/R6 #2 Calhoun winner vs. R8 #4 Monroe Area/R5 #1 Cedar Grove winner

R2 #3 Brantley County/R3 #2 Beach winner vs. At Large Franklin County/R4 #1 Central-Macon winner

R5 #3 Westminster/R8 #2 Jefferson vs. R6 #4 Ringgold/R7 #1 Dawson County winner

R3 #3 Johnson-Savannah/R2 #3 Liberty County winner vs. R4 #4 Kendrick/R1 #1 Crisp County winner

R8 #3 Hart County/R5 #2 Pace Academy winner vs. R7 #4 Lumpkin County/R6 #1 North Murray winner

Quarterfinals (Feb. 26-27)

Semifinals (March 2 at Georgia Southern)

Finals (March 7 at Macon Centreplex)

Class AAA Girls

The first round of the 2019 GHSA girls state basketball tournament begin Friday, Feb. 15. The Class AAAA championship game will be decided Friday, March 7 at the Macon Centerplex.

More:Updated brackets

First Round (Feb. 15-16)

R4 #3 Peach County at R1 #2 Worth County

R3 #4 Southeast Bulloch at R2 #1 Tattnall County

R6 #3 North Murray at R7 #2 North Hall

R5 #4 Redan at R8 #1 Hart County

R1 #3 Monroe at R4 #2 Central-Macon

R2 #4 Brantley County at R3 #1 Beach

R7 #3 Dawson County at R6 #2 Coahulla Creek

R8 #4 Monroe Area at R5 #1 Lovett

R2 #3 Liberty County at R3 #2 Johnson-Savannah

At Large Morgan County at R4 #1 Kendrick

R5 #3 Cedar Grove at R8 #2 Jefferson

R6 #4 Ringgold at R7 #1 Greater Atlanta Christian

R3 #3 Islands at R2 #3 Pierce County

R4 #4 Rutland at R1 #1 Cook County

R8 #3 East Jackson at R5 #2 Pace Academy

R7 #4 Cherokee Bluff at R6 #1 Sonoraville

Second round (Feb. 20-21)

R4 #3 Peach County/R1 #2 Worth County winner vs. R3 #4 Southeast Bulloch/R2 #1 Tattnall County winner

R6 #3 North Murray/R7 #2 North Hall winner vs. R5 #4 Redan/R8 #1 Hart County winner

R1 #3 Monroe/R4 #2 Central-Macon winner vs. R2 #4 Brantley County/R3 #1 Beach winner

R7 #3 Dawson County/R6 #2 Coahulla Creek winner vs. R8 #4 Monroe Area/R5 #1 Lovett winner

R2 #3 Liberty County/R3 #2 Johnson-Savannah winner vs. At Large/R4 #1 Kendrick winner

R5 #3 Cedar Grove/R8 #2 Jefferson vs. R6 #4 Ringgold/R7 #1 Greater Atlanta Christian winner

R3 #3 Islands/R2 #3 Pierce County winner vs. R4 #4 Rutland/R1 #1 Cook County winner

R8 #3 East Jackson/R5 #2 Pace Academy winner vs. R7 #4 Cherokee Bluff/R6 #1 Sonoraville winner

Quarterfinals (Feb. 26-27)

Semifinals (March 2 at Georgia Southern)

Finals (March 7 at Macon Centreplex)