Chart: When did your school win its first GHSA state title? Find out here

Locust Grove

The Locust Grove baseball team became the first team in its school history to win a state championship this week when the Wildcats defeated Buford in the Class AAAA championship series. ”To be the first team to win a title here at Locust Grove makes it even sweeter because no matter what happens from this point forward we will always be the first,’’ coach Stephen Phillips said.

The chart below shows the first GHSA state championships won by each school. It includes the sport, classification and year. It also shows the total number of state championships won by that school. Schools that have not won state titles are not shown.

 

School Sport Class First Titles
Adairsville Wrestling (Traditional) A 1996 1
Adel Football B 1949 1
Albany Golf (Boys) B/C 1943 4
Alexander Cross Country (Boys) AAAA 2000 2
Allatoona Soccer (Girls) AAA 2012 4
Alpharetta Tennis (Boys) AAAAA 2010 3
Americus Baseball A 1953 23
Americus-Sumter Basketball (Girls) AAAA 2016 1
Apalachee Cheerleading AA 2002 1
Appling County Basketball (Girls) A 1956 7
Aquinas Golf (Boys) AAA 1960 13
Archer, Atlanta Track and Field (Girls) OPEN 1968 2
Archer, Lawrenceville Softball (Fastpitch) AAAAAA 2012 9
Arlington Basketball (Boys) C 1970 2
Armuchee Wrestling (Traditional) A 1981 5
Arnold Basketball (Boys) A 1977 2
Ashburn Track and Field (Boys) C 1954 4
Athens Swimming (Boys) OPEN 1935 16
Athens Academy Golf (Boys) C 1971 47
Athens Christian Cross Country (Girls) A 2000 10
Atkinson County Track and Field (Girls) A 1981 3
Atlanta International Cross Country (Boys) A 2005 2
Attapulgus Golf (Boys) B/C 1951 5
Augusta Prep Tennis (Boys) A 1983 1
Avondale Baseball A 1952 13
Bacon County Basketball (Girls) AA 1959 4
Baconton Tennis (Girls) A 2013 1
Bainbridge Golf (Boys) AA 1968 3
Baker Basketball (Boys) AA 1954 8
Baker County Basketball (Girls) C 1950 1
Baldwin Basketball (Boys) AAAA 1981 4
Banks County Wrestling (Duals) AAA 2013 1
Barney Basketball (Boys) C 1943 2
Bass Baseball AA 1950 5
Baxley Basketball (Girls) B 1947 3
Beach Basketball (Boys) AAA 1967 2
Benedictine Baseball AAA 1961 6
Berkmar Basketball (Boys) AAAA 2000 3
Berrien Basketball (Girls) AA 1970 10
Berry Academy Cross Country (Boys) Div. 3 1967 5
Bethesda Basketball (Girls) C 1946 1
Bible Baptist Basketball (Boys) A 1986 1
Blackshear Basketball (Boys) A 1955 2
Blakely-Union Football B 1964 1
Bleckley County Cheerleading AA 1993 4
Blessed Trinity Golf (Girls) AA 2003 37
Blue Ridge Swimming (Boys) OPEN 1940 1
Bonaire Basketball (Boys) C 1941 1
Bowdon Football B 1971 5
Boys Basketball (Boys) A 1923 8
Bradwell Institute Football B 1965 2
Brazelton Basketball (Boys) C 1951 1
Bremen Wrestling (Traditional) B 1975 16
Briarcliff Wrestling (Traditional) OPEN 1962 16
Briarwood Golf (Boys) AA 1969 2
Brooks County Basketball (Girls) B 1960 8
Brookstone Golf (Boys) A 1979 34
Brookwood Cross Country (Girls) AAA 1983 54
Brown Football AA 1949 5
Broxton-Mary Hayes Basketball (Girls) A 1990 1
Brunswick Basketball (Boys) AAAAA 2015 1
Bryan County Softball (Slowpitch) A 1983 3
Buchanan Track and Field (Boys) C 1968 1
Buford Track and Field (Boys) C 1964 35
Burke County Track and Field (Boys) AAA 1999 3
Butler Basketball (Girls) C 1964 8
Cairo Track and Field (Boys) AA 1959 18
Calhoun Football C 1952 21
Calhoun County Basketball (Boys) A 1972 6
Calvary Day Softball (Slowpitch) A 1994 5
Cambridge Golf (Girls) AAAAA 2014 4
Camden County Track and Field (Girls) AAA 1985 10
Campbell Baseball AA 1958 4
Canton Golf (Boys) OPEN 1941 4
Carrollton Track and Field (Boys) B 1955 50
Cartersville Basketball (Girls) A 1962 24
Carver, Atlanta Basketball (Boys) AA 1967 2
Carver, Carver Basketball (Boys) AAA 1971 2
Cass Basketball (Boys) A 1957 6
Cave Springs Basketball (Girls) C 1967 1
Cedar Grove Basketball (Girls) C 1951 7
Cedar Shoals Cross Country (Boys) AAA 1977 9
Cedartown Football AA 1963 1
Centennial Swimming (Girls) AAAAA 2006 2
Central Gwinnett Basketball (Boys) A 1962 3
Central, Carrollton Track and Field (Boys) B 1972 7
Central, Macon Football AAA 1975 1
Central, Talbotton Basketball (Boys) A 1982 5
Chamblee Track and Field (Boys) A 1954 9
Chapel Hill Track and Field (Boys) AAAA 2004 6
Charlton County Track and Field (Boys) A 1995 9
Chattahoochee Swimming (Girls) OPEN 1993 19
Chattanooga Valley Softball (Slowpitch) A 1988 1
Chattooga Basketball (Girls) AAA 1988 1
Cherokee Basketball (Girls) AAA 1964 6
Clarke Central Golf (Boys) AAA 1971 13
Clarkston Basketball (Boys) B 1940 6
Claxton Track and Field (Boys) AA 1983 2
Clay County Baseball C 1970 2
Clinch County Basketball (Girls) B 1976 18
Cochran Basketball (Boys) B 1943 4
Coffee Golf (Boys) AA 1973 6
Coffee County Track and Field (Boys) A 1956 2
Colbert Baseball C 1954 1
College Park Basketball (Boys) AA 1959 4
Collins Wrestling (Traditional) AA 1976 5
Collins Hill Cross Country (Boys) AAAAA 2000 40
Colquitt Basketball (Girls) B 1946 1
Colquitt County Tennis (Girls) AAAA 1986 9
Columbia Wrestling (Traditional) AAA 1972 18
Columbus Basketball (Boys) A 1944 46
Commerce Track and Field (Boys) A 1962 24
Cook Basketball (Girls) A 1950 5
Coosa Baseball C 1960 7
Cordele Football B 1951 1
Cottondale Basketball (Boys) D 1938 2
Crawford County Basketball (Boys) C 1969 3
Creekside Riflery (Air Rifle) OPEN 1992 6
Crestwood Track and Field (Girls) B 1976 9
Crim Track and Field (Girls) AA 1990 9
Crisp County Baseball AA 1961 1
Cross Keys Wrestling (Traditional) OPEN 1961 2
Cuthbert Track and Field (Boys) B 1963 1
Dacula Basketball (Boys) C 1938 5
Dade Baseball C 1957 2
Dade County Softball (Fastpitch) AA 2004 2
Dallas Basketball (Girls) B 1958 1
Dalton Football AA 1967 17
Damascus Basketball (Girls) C 1945 1
Darlington Soccer (Boys) OPEN 1971 39
Dasher Basketball (Boys) C 1949 1
Davis Football C 1964 1
Dawson County Wrestling (Traditional) A 1987 4
Decatur Baseball A 1948 18
Dexter Basketball (Girls) C 1962 2
Dodge County Basketball (Girls) AA 1962 7
Doerun Basketball (Girls) C 1957 2
Dooly County Track and Field (Boys) A 1991 2
Dougherty Basketball (Boys) AAA 1997 3
Douglas County Football AA 1964 2
Douglass, Atlanta Track and Field (Girls) AAA 1973 5
Douglass, Montezuma Track and Field (Boys) B 1975 2
Drew Charter Cross Country (Boys) A 2015 1
Druid Hills Track and Field (Boys) A 1951 19
Dublin Track and Field (Boys) B 1951 16
Duluth Baseball C 1951 6
Dunwoody Cross Country (Boys) AAA 1974 29
Dykes Cross Country (Boys) OPEN 1963 8
Eagle’s Landing Golf (Boys) AAA 1996 5
Eagle’s Landing Christian Baseball A 2006 13
Early County Golf (Boys) A 1970 4
East Coweta Track and Field (Boys) C 1971 4
East Crisp Basketball (Boys) C 1955 1
East Hall Basketball (Girls) AA 1979 6
East Rome Baseball AA 1963 6
Eastside Softball (Fastpitch) AA 1998 5
Eatonton Basketball (Boys) B 1939 1
Edison Basketball (Boys) C 1960 3
Effingham County Baseball C 1949 2
Elbert County Golf (Boys) AA 1966 6
Elberton Basketball (Boys) A 1956 1
Emanuel County Institute Football A 2007 2
Etowah Golf (Boys) AAAA 2002 3
Eva Thomas Basketball (Boys) B 1969 1
Evans Tennis (Girls) AAAA 1985 8
Fannin County Basketball (Girls) AA 1993 2
Fayette County Baseball B 1964 3
Feldwood Wrestling (Traditional) A 1980 4
Fellowship Christian Soccer (Girls) A 2016 1
First Presbyterian Soccer (Girls) A 2011 2
Fitzgerald Football A 1948 11
Flowery Branch Cross Country (Boys) AAA 2008 4
Forest Park Football C 1951 3
Forsyth Central Softball (Slowpitch) AA 1996 1
Forsyth County Basketball (Girls) A 1959 2
Fort Gaines Basketball (Girls) C 1948 1
Fort Valley Football C 1948 6
Franklin County Basketball (Girls) AA 1976 6
Frederica Academy Tennis (Boys) A 1980 1
Gainesville Baseball B 1949 28
Galloway Tennis (Boys) A 1980 3
Georgia Military College Golf (Boys) B 1965 8
Gilmer Tennis (Girls) AA 1989 18
Glenn Hills Basketball (Girls) AAAA 2002 2
Glennville Basketball (Girls) B 1952 4
Glenwood Baseball C 1953 1
Glynn Academy Football AAA 1964 23
Gordon Gymnastics (Boys) OPEN 1966 15
Gordon Lee Baseball A 1979 18
Gordon Military College Golf (Boys) B/C 1944 4
Grady Football AA 1953 3
Grayson Softball (Fastpitch) AAA 2002 6
Greater Atlanta Christian Basketball (Boys) C 1971 57
Greenbrier Baseball AAA 1997 9
Greene-Taliaferro Football AA 1993 1
Greenforest Christian Basketball (Boys) A 2013 2
Greenville Basketball (Boys) C 1946 5
Griffin Basketball (Boys) B 1938 27
Hamilton Track and Field (Boys) B 1969 1
Hancock Central Baseball AA 1985 3
Hapeville Wrestling (Traditional) B 1976 2
Haralson County Basketball (Girls) A 1973 3
Hardaway Golf (Boys) AAA 1975 11
Harlem Track and Field (Girls) A 1973 9
Harper Track and Field (Girls) AAAA 1987 1
Harris County Softball (Fastpitch) AAA 2000 2
Harrison Baseball AAAA 1998 14
Hart County Basketball (Girls) AA 1963 10
Hartwell Basketball (Girls) B 1945 1
Hawkinsville Football C 1953 14
Headland Basketball (Boys) AA 1961 11
Heard County Softball (Fastpitch) AA 2014 1
Hebron Christian Baseball A 2011 4
Henderson Baseball AAA 1974 4
Henry County Basketball (Girls) A 1960 5
Hephzibah Baseball A 1972 2
Heritage, Catoosa Cross Country (Girls) AAA 2011 2
Heritage, Conyers Softball (Slowpitch) AAA 1981 11
Hoboken Track and Field (Boys) C 1960 1
Hogansville Football B 1952 7
Holy Innocents’ Softball (Slowpitch) AA/A 1982 12
Houston County Softball (Slowpitch) AA 1995 3
Hughes, Macon Baseball B 1959 3
Irwin County Baseball A 1973 13
Irwinville Basketball (Boys) C 1947 3
Jackson Golf (Boys) A 1974 4
Jackson County Basketball (Boys) C 1964 1
Jeff Davis Basketball (Girls) A 1952 8
Jefferson Track and Field (Boys) B 1959 50
Jenkins Golf (Boys) AAA 1968 2
Jenkins County Track and Field (Boys) A 2003 2
Jesup Football A 1954 1
Johns Creek Cheerleading AAA 2009 6
Johnson County Track and Field (Boys) A 1979 3
Johnson, Savannah Basketball (Boys) AAA 1968 3
Jones County Basketball (Girls) C 1958 7
Jonesboro Wrestling (Traditional) AAAA 1981 3
Jordan Basketball (Boys) A 1943 4
Josey Basketball (Boys) A 1978 3
Kell Softball (Fastpitch) AAAAA 2003 6
Kendrick Baseball AAA 1977 9
King’s Ridge Christian Baseball A 2014 2
LaFayette Golf (Boys) AA 1976 6
LaGrange Golf (Boys) B/C 1949 18
Lakeshore Cross Country (Boys) A 1973 6
Lakeside, DeKalb Swimming (Girls) OPEN 1969 39
Lakeside, Evans Cheerleading AAA 1993 10
Lakeview Baseball AA 1971 2
Lakeview Academy Baseball A 2004 1
Lakeview-FO Cross Country (Girls) AAAA 2006 1
Lamar County Track and Field (Boys) AA 2014 1
Lambert Lacrosse (Boys) 4A-1A 2011 18
Landmark Christian Cross Country (Boys) A 1995 38
Laney Basketball (Boys) AA 2012 2
Lanier County Basketball (Boys) B 1955 2
Lanier, Macon Basketball (Boys) A 1922 24
Lassiter Cross Country (Girls) AAAA 1982 25
Lee County Basketball (Boys) AAA 1985 1
Liberty County Basketball (Boys) AAAA 2016 1
Lilburn Track and Field (Boys) C 1955 1
Lincoln County Football B 1976 13
Lincolnton Football C 1960 3
Lithia Springs Softball (Slowpitch) AAAA 1993 1
Lithonia Wrestling (Traditional) A/B/C 1971 6
Locust Grove Baseball AAAA 2016 1
Loganville Track and Field (Boys) C 1967 6
Louisville Track and Field (Boys) C 1966 4
Lovejoy Cross Country (Boys) AAAA 1991 1
Lovett Football B 1970 104
Lowndes Basketball (Girls) AAA 1977 12
Ludowici Basketball (Boys) C 1961 1
Luella Riflery (Air Rifle) OPEN 2010 1
Lumpkin County Wrestling (Traditional) AA 1981 2
Lylerly Basketball (Boys) C 1940 1
Lyons Football B 1975 1
M.L. King Track and Field (Girls) AAAAA 2011 1
Macon County Golf (Boys) C 1963 5
Madison County Basketball (Girls) A 1957 6
Manchester Basketball (Girls) A 1996 3
Marietta Basketball (Girls) AA 1951 14
Marion County Basketball (Boys) C 1962 5
Marist Baseball A 1949 138
Mark Smith Basketball (Boys) AAA 1969 1
Mary Persons Football AA 1980 2
Maynard Jackson Track and Field (Girls) AAA 2015 2
Mays Track and Field (Boys) AAAA 2001 4
McEachern Track and Field (Boys) C 1963 25
McIntosh Golf (Boys) AAA 1984 30
McRae-Helena Basketball (Boys) C 1958 1
Meigs Baseball C 1948 1
Meriwether County Track and Field (Boys) C 1951 2
Metter Track and Field (Boys) A 1981 6
Mill Creek Golf (Girls) AAAAA 2008 10
Miller County Baseball AA 1957 5
Miller Grove Basketball (Boys) AAAA 2009 10
Milton Baseball B 1955 30
Mitchell County Golf (Boys) B 1953 4
Mitchell-Baker Football AAA 1983 9
Model Football B 1953 7
Monroe Area Basketball (Girls) A 1970 3
Monroe, Albany Track and Field (Girls) AAAA 2001 9
Montezuma Basketball (Boys) C 1948 2
Montgomery County Basketball (Girls) B 1961 3
Monticello Football C 1955 4
Morgan Track and Field (Boys) B 1954 1
Morgan County Football B 1955 16
Morrow Tennis (Girls) AAAA 1985 6
Moultrie Basketball (Girls) AA 1954 3
Mount de Sales Baseball C 1966 11
Mount Paran Christian Cheerleading A 2012 5
Mount Pisgah Christian Tennis (Girls) A 2011 3
Mount Vernon Christian Tennis (Boys) A 1989 3
Mount Zion Baseball C 1955 2
Mount Zion, Jonesboro Track and Field (Boys) AAA 2000 2
Murphy Football AA 1952 7
Murray County Basketball (Boys) AA 1960 6
Nahunta Basketball (Boys) B 1958 1
Nevils Basketball (Girls) C 1949 1
Newnan Golf (Boys) OPEN 1938 4
Newton Basketball (Boys) AA 1964 3
Norcross Baseball B 1963 12
Norman Park Basketball (Girls) C 1971 1
North Atlanta Basketball (Girls) AAA 2000 1
North Clayton Track and Field (Boys) B 1953 2
North Cobb Cross Country (Girls) AAA/AA 1975 4
North Cobb Christian Golf (Boys) A 2015 1
North Forsyth Softball (Slowpitch) A 1997 3
North Fulton Basketball (Boys) AA 1953 18
North Gwinnett Softball (Slowpitch) AA 1985 6
North Hall Cross Country (Boys) AAA 2006 1
North Oconee Softball (Fastpitch) AA 2006 8
North Springs Cross Country (Boys) Div. 2 1967 14
Northeast, Macon Basketball (Girls) AAA 1975 13
Northgate Wrestling (Duals) AA 2002 11
Northside, Atlanta Swimming (Girls) OPEN 1956 6
Northside, Columbus Riflery (Air Rifle) OPEN 2005 4
Northside, Warner Robins Basketball (Girls) AA 1967 5
Northview Golf (Boys) AAAAA 2003 17
Northwest Whitfield Baseball AAA 1982 6
Oconee County Track and Field (Girls) AA 1992 18
Oglethorpe County Track and Field (Boys) A 1990 1
O’Keefe Cross Country (Boys) OPEN 1954 1
Ola Cheerleading (Co-ed) OPEN 2012 2
Osborne Basketball (Boys) A 1960 2
Our Lady of Mercy Track and Field (Girls) A 2006 9
Pace Academy Track and Field (Boys) C 1972 40
Pacelli Cross Country (Boys) A 1980 11
Paideia Soccer (Girls) AA/A 2000 7
Palmetto Wrestling (Traditional) B 1974 4
Parkview Tennis (Girls) AAA 1980 54
Patterson Basketball (Girls) C 1966 1
Peach County Basketball (Boys) AA 1978 4
Peachtree Soccer (Boys) OPEN 1973 8
Peachtree Ridge Cheerleading AAAAA 2005 14
Pearson Basketball (Girls) B 1955 1
Pebblebrook Cross Country (Girls) AAA 1977 1
Pelham Basketball (Girls) A 1997 3
Pepperell Baseball B 1952 12
Perry Basketball (Boys) B 1947 24
Pickens Basketball (Girls) B 1950 4
Pierce County Golf (Boys) AA 1988 8
Pike County Softball (Slowpitch) AA 1981 3
Pitts Basketball (Girls) C 1955 1
Plains Baseball C 1964 1
Pleasant Grove Basketball (Girls) C 1947 1
Pope Tennis (Girls) AAAA 1992 36
Portal Golf (Girls) A 2016 1
Providence Christian Softball (Slowpitch) AA/A 1983 6
Putnam County Baseball C 1967 6
Quitman Football C 1949 4
Quitman County Track and Field (Girls) B 1973 2
R.E. Lee Basketball (Girls) AA 1950 8
Rabun County Golf (Boys) AA 1991 1
Rabun Gap Cross Country (Boys) A 1985 1
Randolph County Track and Field (Boys) B 1964 3
Randolph-Clay Basketball (Boys) AA 1983 7
Red Bud Basketball (Girls) C 1965 2
Redan Football AAA 1979 17
Reidsville Track and Field (Boys) B 1976 6
Reynolds Track and Field (Boys) C 1957 2
Richmond Academy Golf (Boys) AA 1951 27
Richmond Hill Basketball (Boys) A 1988 3
Ridgeland Softball (Slowpitch) AA 1989 4
Ridgeview Cross Country (Boys) A 1975 11
Ringgold Softball (Slowpitch) AAA 1983 12
Riverdale Track and Field (Girls) AAAAA 2004 1
Riverwood Cross Country (Boys) AAA 1979 7
Rockdale County Wrestling (Traditional) AAA 1978 4
Rockmart Football A 1950 11
Roopville Basketball (Boys) C 1959 2
Roosevelt Golf (Boys) A 1949 3
Rosemont Basketball (Boys) C 1954 1
Rossville Basketball (Boys) B 1944 8
Roswell Track and Field (Boys) C 1959 22
Russell Basketball (Boys) AA 1955 2
Sandersville Basketball (Girls) A 1958 1
Sandy Creek Cheerleading AAAA 2000 10
Sandy Springs Track and Field (Boys) AA 1965 2
Savannah Basketball (Boys) A 1930 14
Savannah Arts Tennis (Girls) AAA 2016 1
Savannah Christian Golf (Boys) A 1998 11
Savannah Country Day Golf (Boys) C 1960 24
Schley County Golf (Girls) A 2013 2
Screven County Softball (Slowpitch) AA 1992 2
Seminole County Basketball (Girls) B 1956 14
Sequoyah, Canton Basketball (Girls) AAAA 1994 6
Sequoyah, DeKalb Gymnastics (Boys) OPEN 1969 6
Shamrock Cross Country (Boys) AA 1970 2
Shaw Track and Field (Girls) AAAA 1997 5
Shellman Track and Field (Boys) C 1953 2
Shiloh Cross Country (Boys) AA 1986 9
Smith Track and Field (Boys) A 1978 1
Social Circle Track and Field (Boys) C 1970 5
South Atlanta Basketball (Boys) AAA 2009 1
South Cobb Softball (Slowpitch) Open 2004 1
South Forsyth Softball (Slowpitch) AA 1994 7
South Gwinnett Tennis (Girls) AAAA 1989 5
Southeast Bulloch Football B 1972 6
Southeast, Macon Track and Field (Girls) AAA 1978 1
Southside, Atlanta Basketball (Boys) AAAA 1990 1
Southwest Atlanta Christian Basketball (Boys) A 2004 4
Southwest DeKalb Football AA 1972 24
Southwest, Atlanta Track and Field (Boys) AAA 1961 7
Southwest, Macon Basketball (Boys) AAA 1973 9
Spencer Track and Field (Boys) AAA 1973 1
Sprayberry Basketball (Girls) AA 1971 8
St. Francis Tennis (Boys) A 2006 7
St. Joseph Track and Field (Boys) B 1967 1
St. Pius Football AA 1968 53
St. Vincent’s Volleyball AAAAA 2003 1
Starr’s Mill Soccer (Girls) AAA 1999 16
Statesboro Football A 1956 9
Stephens County Football A 1958 2
Stephenson Track and Field (Girls) AAA 1997 8
Stilson Basketball (Boys) C 1942 3
Stockbridge Wrestling (Duals) AAAA 2007 2
Stone Mountain Basketball (Boys) B 1957 4
Stratford Academy Golf (Boys) C 1964 6
Summerville Basketball (Boys) A 1950 1
Swainsboro Baseball B 1951 6
Sylvan Basketball (Boys) AAA 1960 3
Tattnall County Track and Field (Boys) A 1994 1
Tattnall Square Academy Baseball A 2016 1
Taylor County Basketball (Boys) C 1966 15
Tech Basketball (Boys) A 1929 2
Telfair County Basketball (Boys) B 1960 3
Temple Basketball (Girls) B 1978 1
Terrell County Baseball B 1965 8
Therrell Baseball AAA 1968 5
Thomas County Central Track and Field (Boys) A 1964 11
Thomasville Baseball A 1956 10
Thomson Football A 1967 7
Tift County Football AAAA 1983 14
Toccoa Golf (Boys) B 1971 1
Tompkins Basketball (Boys) AAAA 1980 1
Toombs Central Track and Field (Girls) B 1977 1
Toombs County Baseball A 1996 1
Towers Wrestling (Traditional) AAA 1975 2
Towns County Baseball A 1988 6
Treutlen Track and Field (Boys) C 1969 5
Tri-County Basketball (Girls) AA 1992 1
Trion Football B 1957 14
Troup Wrestling (Traditional) AA 1978 9
Tucker Baseball B 1956 21
Turner County Track and Field (Boys) C 1958 5
Twiggs County Baseball C 1959 2
Union Baseball C 1965 2
Union Grove Riflery (Air Rifle) OPEN 2008 4
Union Point Baseball C 1963 1
University School for Boys Basketball (Boys) A 1924 1
Upson Basketball (Girls) AA 1988 1
Valdosta Basketball (Boys) B 1948 34
Veterans Cheerleading AAAA 2012 2
Vidalia Football B 1969 20
Vienna Basketball (Boys) C 1956 5
Villa Rica Basketball (Girls) A 1969 2
Walker, DeKalb Wrestling (Traditional) Div. 2 1967 11
Walker, Marietta Tennis (Boys) A 1992 21
Walton Cross Country (Girls) AAAA 1978 67
Ware County Basketball (Girls) AA 1964 3
Ware County Magnet Golf (Girls) A 2002 2
Warner Robins Basketball (Girls) AAA 1965 9
Warren County Football C 1965 7
Washington Track and Field (Girls) OPEN 1970 4
Washington County Track and Field (Girls) AA 1974 11
Washington-Wilkes Football B 1960 9
Waycross Golf (Boys) AA 1959 14
Wayne County Football AA 1959 3
Waynesboro Track and Field (Boys) B 1952 5
Wesley Basketball (Boys) D 1939 1
Wesleyan Tennis (Girls) A 2001 49
West Fulton Baseball A 1947 3
West Hall Soccer (Boys) AAA 2015 1
West Haralson Basketball (Girls) C 1961 1
West Laurens Basketball (Boys) AAA 1981 9
West Point Football B 1948 9
West Rome Baseball AA 1960 7
West Side, Rocky Face Basketball (Girls) C 1953 2
Westlake Basketball (Boys) AAA 1999 8
Westminster Swimming (Boys) OPEN 1958 203
Westover Basketball (Boys) AAA 1990 9
Westside, Augusta Tennis (Boys) AAAA 1979 7
Westside, Statesboro Basketball (Boys) D 1941 1
Westwood Track and Field (Girls) AA 1980 1
Wheeler Golf (Boys) AAA 1973 15
Wheeler County Baseball B 1971 1
Whigham Basketball (Boys) C 1968 7
White County Basketball (Girls) AA 1981 2
Whitefield Academy Basketball (Boys) A 2003 5
Whitewater Soccer (Girls) AAAA 2007 4
Wilcox Basketball (Boys) B 1968 1
Wilcox County Track and Field (Boys) A 1986 3
Wilkinson County Basketball (Boys) A 1999 8
Willingham Baseball AAA 1969 1
Wills Basketball (Boys) AAAA 1986 1
Winder-Barrow Baseball A 1960 10
Winterville Basketball (Boys) C 1939 3
Woodbury Basketball (Boys) B 1976 5
Woodland, Cartersville Wrestling (Duals) AAAA 2003 7
Woodland, East Point Tennis (Boys) AA 1985 1
Woodstock Softball (Fastpitch) AAAAA 2006 1
Woodward Academy Swimming (Boys) OPEN 1946 66
Worth County Track and Field (Girls) AA 1977 2
Wrightsville Track and Field (Boys) C 1961 1
Yatesville Basketball (Boys) C 1965 1

Powered by WPeMatico

No Replies to "Chart: When did your school win its first GHSA state title? Find out here"